نوشته شده در

اصول طراحی فلت

flat-design

جامعه طراحی نمی توانند درباره اصول طراحی فلت صحبت نکنند نمی توانند به اندازه کافی دوستش داشته باشند یا از آن متنفر باشند. من جایی در وسط هستم. طراحی خوب در مورد ایجاد چیزی مفید است که کار می کند. اگر پاسخ به صورت طراحی فلت باشد، آن را به کار گیرید. اما این روند ممکن است برای تمام پروژه ها کار نکند، بنابراین نباید به آن اجبار داشت.

بنابراین بیایید بررسی کنیم که چه چیزی باعث فلت شدن یک سایت می شود. پنج ویژگی بسیار متمایز وجود دارد. در اینجا با نگاهی به هر یک، به معرفی مفهوم طراحی “تقریبا” مسطح می پردازیم.

افکت اضافه نکنید

طراحی فلت نام خود را از اشکال گرفته. طراحی فلت استفاده از یک سبک دو بعدی مشخص است که به سادگی فلت است.

این مفهوم بدون تزیینات کار می کند – مانند سایه ها، سطوح اریب، شیب ها یا ابزارهای دیگر که عمق بیشتری را اضافه می کنند. هر عنصر یا چارچوب، از قاب های تصویر ، دکمه ها در ابزارهای ناوبری، واضح است و بدون لبه یا سایه .

هیچ چیز اضافه نشده است تا عناصر به نظر واقعی تر برسند، مانند ترفندهای طراحی شده برای ساختن آیتم های سه بعدی در پروژه های طراحی اسکایومورفیک.

طراحی فلت دارای ظاهری متمایز و بدون هیچ گونه افزودنی است. هر روز وب سایت های بیشتری از اصول طراحی فلت استفاده می کنند، این طراجی حتی برای اپ و طراحی تلفن همراه محبوب تر ست. با صفحه نمایش کوچک، دکمه ها و گزینه های کمتری وجود دارند، و یک رابط فلت نسبتا آسان برای استفاده است.

عناصر ساده

طراحی فلت با استفاده از بسیاری از عناصر رابط کاربری ساده مانند دکمه ها و آیکون ها شکل می گیرد. طراحان اغلب به اشکال ساده مثل مستطیل، دایره یا مربع ها گرایش دارند. لبه های شکل ها می تواند کاملا زاویه ای و مربعی باشد یا شامل انحنا.

هر عنصر UI باید ساده و آسان برای کلیک کردن و یا تب باشد. تعامل باید برای کاربران بدون نیاز به توضیح در طراحیدر نظر گرفته شده باشد.

علاوه بر یک ظاهر ساده، دکمه های قابل کلیک با استفاده از رنگ مشخص می شوند. اما عناصر ساده را با طراحی ساده اشتباه نگیرید، مفاهیم طراحی مسطح می تواند به همان اندازه هر طرح دیگری پیچیده باشد.

بر تایپوگرافی تاکید کنید

به دلیل ماهیت ساده عناصر در طراحی فلت، تایپوگرافی بسیار مهم است.

تن تایپ فیس ها باید با طرح کلی مطابقت داشته باشد – یک فونت بسیار تمیز ممکن است بر ضد طراحی فوق العاده ساده ظاهر شود. نوع نیز باید به سادگی و کارآمد باش و به منظور تلاش برای نمایش محصول نهایی متناسب باشد.

یک خانواده ساده سنس سریف با مقدار زیادی تغییرات و وزن برای تایپوگرافی اولیه در سایت فلت در نظر بگیرید. نوع فونت نیز باید به کاربران نحوه استفاده از طرح را بازگو گند. دکمه هاو سایر عناصر برای افزایش سهولت استفاده و تعامل به کار می روند.

بر رنگ تاکید کنید

رنگ بخش بزرگی از طراحی فلت است. پالت های رنگی اغلب بسیار روشن و رنگارنگ تر از آنچه برای سایت های دیگر هستند به کار می روند.

پالت های رنگی برای پروژه های طراحی فلت اغلب شامل بسیاری از رنگ های متفاوت است . در حالی که اکثر پالت های رنگی بیشتر روی دو یا سه رنگ تمرکز می کنند، پالت های طراحی فلت می توانند به طور یکسان از شش تا هشت رنگ استفاده کنند.

رنگ ها تمایل دارند پر جنب و جوش باشند – در مورد رنگ های خالص تر از چرخه رنگ استفاده کنید – بدون رنگ یا با تن های مختلف. رنگ های اولیه و ثانویه محبوب هستند. علاوه بر این، برخی از انواع رنگ نیز اغلب استفاده می شود. در این تکرار روند طراحی فلت، رنگهای یکپارچه – از جمله بنفش، سبز و آبی – بسیار محبوب هستند.

گرایش مینیمالیستی داشته باشید

طراحی تخت با طبیعت ساده است و با یک رویکرد طراحی کلی مینیمالیستی کار می کند.

از طراحی بسیار زیاد سایت اجتناب کنید. رنگ و متن ساده ممکن است به اندازه وکافی باشد اما اگر میخواهید تصاویر را اضافه کنید، عکسی ساده را انتخاب کنید.

برخی از سایت های خرده فروشی مانند Svpply (در بالا)، با استفاده از طراحی فلت، کار خوبی را با قرار دادنآیتم ها در زمینه ساده انجام داده اند. (لازم به ذکر است که عکس ها دارای عمق طبیعی هستند اما هنوز هم به فلت بودن کلی طرح می آیند.)

تقریبا طراحی فلت

سبک طراحان بیشتر تمایل به توافق بر روی “تقریبا” طراحی فلت دارد.

در طرح تقریبا فلت، موضوع پایه سبک فلت مورد استفاده قرار می گیرد اما برخی از افکت ها نیز به طرح اضافه می شود. به عنوان مثال، دکمه ها ممکن است دارای شیب کم یا سایه باسند. طراحان معمولا یک افکت را انتخاب می کنند و به طور انحصاری در یک پروژه تقریبا فلت از آن استفاده می کنند.

این سبکی انعطاف پذیری بیشتیری به سفتی و بدون افکت بودن تفکر طراحی فلت می بخشد.

طراحان ااین طراحی تقریبا فلت را دوست دارند به دلیل عمق و بافت افزوده شده. کاربران آن را دوست دارند، زیرا به تعامل مناسب کمک می کند. از سوی دیگر، طراحان آن را دوست ندارند، زیرا با ترکیب دو سبک سر و کار دارند به طوری که می توانند تعریف یک سبک واقعی را نداشته باشد.

مقاله طراحی فلا را از اینجا بخوانید.

منبع

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن