Posted on

چگونگی ترکیب رنگ ها

combine-colors

دیدن رنگ های مختلف به دلیل قابلیت ذاتی شبکیه ما برای تمایز فرکانس امواج نور است. برخی رنگ ها یا سایه ها احساسات مختلفی در افراد ایجاد می کنند. در این پست ضمن معرفی تئوری رنگ، روش های ترکیب رنگ ها و ابزارهایش را که شما به عنوان طراح می توانید با کمک آن ها طرح های لذت بخش بسازید را نیز معرفی می کنم.

بیایید شروع کنیم!

حالت های مختلف به رنگ های مختلف نسبت داده می شود و شما می توانید از این رنگ های مختلف برای رسیدن به اهداف مختلف استفاده کنید:

  • قرمز به طور سنتی با عشق، انرژی و شدت همراه است. بنابراین بسیاری از آگهی های خودرو، و یا هر چیزی مربوط به عشق، برخی از سایه های قرمز است.
  • زرد تمایل به استفاده از چیزهایی برای انتقال شادی، توجه وعقل است. زرد رنگ فوق العاده ای برای جلب توجه است. با این حال، زرد انتخاب خوبی برای پس زمینه برنامه خود و یا به عنوان رابط اصلی نیست. زرد باعث خستگی می شود. این یک انتخاب عالی برای طراحی آیکون برنامه یا طراحی اسکرین شات اپ است.
  • سبز با طراوت، ایمنی و رشد مرتبط است. به همین دلیل است که بیشتر طبیعت، غذای سالم و شرکتهای مرتبط برای نام تجاری خود، از آنها استفاده می کنند.
  • آبی – ثبات اعتماد و آرامش است. جای تعجب نیست که چرا فیس بوک و توییتر آبی هستند.
  • بنفش برای وفاداری ست و ثروت. بنفش تمایل دارد که برای محصولات هدفمند برای زنان استفاده شود، و محصولات لوکس البته.

برای دیدن این نظریه ها در عمل، شروع به تجزیه و تحلیل تبلیغات کنید. در آگهی ها، آزمایش ها و تحقیقات روانشناسی خوبی انجام می شود. دفعه بعد که شما یک آگهی را مشاهده می کنید، سعی کنید ببینید که چه تکنیک هایی یا اصول طراحی در آنها استفاده می شده تا طراحی خود را زیباتر نگاه دارند و احساسات مخاطبان را تحریک کنند.

انتخاب یک پالت رنگ تنها در مورد تبلیغات و گرفتن توجه نیست، بلکه در مورد فروش محصول شما و جذب بعضی از غرایز یا تمایلات مردم انیز می باشد. بنابراین، دفعه بعد که شما اپ/ وب سایتی را طراحی می کنید، اولین چیزی که باید در مورد آن فکر کنید این است که چه احساساتی را می خواهید تحریک کنید و ایده هایی که می خواهید به کاربر منتقل کنید کدام هستند و براساس آن پالت رنگی را انتخاب کنید.

نحوه ترکیب رنگها برای ایجاد پالت رنگی

شما قصد ندارید از رنگ مشابهی در سرتاسر برنامه خود استفاده کنید. بلکه نیاز به ترکیب رنگ هایی ارید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند و لذت بخش باشند.

برای ترکیب رنگ ها، هنرمندان و طراحان اغلب از یک ابزار به نام چرخ رنگ استفاده می کنند.

ترکیب رنگ
چرخه رنگ

چند راه وجود دارد که می توانید از تئوری رنگ استفاده کنید تا رنگ های مختلف را برای طرح های خود ترکیب کنید:

پالت رنگ مشابه:

برای این ترکیب، رنگی را از چرخ رنگ انتخاب کنید. سپس یک رنگ مجاور آن را انتخاب کنید و طراحی با استفاده از آن رنگ ایجاد کنید. رنگ های مشابه طراحی را ایجاد می کنند که هماهنگ و آسان به نظر برسد.

ترکیب رنگ
پالت رنگ مشابه

پالت رنگ مکمل:

برای این نوع ترکیب، یک رنگ را انتخاب کنید و رنگ دیگر را از روی چرخ رنگ که مخالف آن باشد را انتخاب نمایید. به عنوان مثال، قرمز و سبز در اینجا. طراحی تکمیلی رنگ معمولا برای جذب توجه است، بنابراین برای رابط اصلی و یا پس زمینه برنامه اصلا خوب نیست. در عوض، از آنها برای آیکون برنامه یا اسکرین شات استفاده کنید.

ترکیب رنگ
پالت رنگ مکمل

تقسیم رنگ:

برای این نوع ترکیب رنگ، شما یک رنگ را انتخاب کنید. و سپس دو رنگی که رنگ مخالف مجاور هستند را انتخاب کنید. آنها نه تنها توجه را جذب می کنند، بلکه، دلپذیر نیز به نظر می رسند.

ترکیب رنگ
تقسیم رنگ

پالت رنگ سه گانه:

یک رنگ را انتخاب کنید و یک مثلث همسطح را رسم نمایید. این رنگ ها احساس خوبی ایجاد می کنند. این پالت رنگ از دهه ۹۰ است، بنابراین کمی قدیمی احساس می شود. بسیاری از زنجیره های فست فود، آرم های خود را در طرح رنگ سه گانه ایجاد کرده اند.

ترکیب رنگ
پالت رنگ سه گانه

رنگ های تک رنگ:

آنها بسیار مدرن و متداول هستند. طرح های تک رنگ در صفحه نمایش گوشی های هوشمند مدرن بسیار زیبا به نظر می رسند. شما به سادگی یک رنگ واحد را انتخاب کرده و با مقدارهای مختلف سفید یا مقادیر مختلف سیاه و سفید ترکیب کنید تا تن و سایه های مختلف ایجاد کنید که از یکدیگر متمایز شوند.

شما می توانید همانند سیاه و سفید یا سفید را برای ایجاد کنتراستی که می خواهید ترکیب کنید. این پالت های رنگی به طور باورنکردنی معاصر هستند و برای طراحی دیجیتال مدرن بسیار کار می کنند.

ترکیب رنگ
رنگ های تک رنگ

ابزار برای طراحی با رنگ

ما چند تئوری را پشت سر گذاشتیم که چگونه رنگهای مختلف می توانند ترکیب شوند تا چشمنواز باشند و اثرات خاصی به دست آورند.

تعداد زیادی از ابزارهای آنلاین برای پیدا کردن یک پالت رنگ یا ساختن رنگ استفاده می شود. ابزار مورد استفاده من بیشتر این ها هستند:

Color Hunt

جایی است که طراحان حرفه ای به دنبال پالت های مورد علاقه خود می روند. شما می توانید پالت داغ، تصادفی، پاپ و بسته به خلق و خوی پالت رنگ، یکی برای پروژه خاص خود پیدا کنید.

Flat UI Colors

این وب سایت دارای ۲۰ رنگ است که به ویژه در پلت فرم iOS کار می کند. برای آندروید، نام Material Palette را شنیده ام که توسعه دهندگان از آن استفاده می کنند.

ColorZilla

این فرمت فوق العاده بسیار جذاب کروم است که کد HEX هر رنگی را در یک وب سایت پیدا می کند.

نتیجه

با استفاده از این ابزارها، درک نظریه علم رنگ و ترکیب و تطبیق رنگها، باید بتوانید به یک پالت رنگی مناسب برای پروژه اپ / وب سایت خود ایجاد کنید. این کار باعث می شود که محصول شما جذاب باشد و همچنین می تواند باعث ایجاد ایده یا احساس خاصی در کاربر شما شود.

مقاله رمزنگاری علم رنگ را از اینجا بخوانید.

منبع

آخرین پست ها:

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن