نوشته شده در

تایپوگرافی چیست

تایپوگرافی

تایپوگرافییست ها تخصص خود را برای ساخت فرمها اختصاص می دهند. در این فرم های کوچک، کارشناسان تعادل چیزهایی مانند ایجاد حس مناسب و بی طرفی، شخصیت نوشته و عملی بودن، خوانایی و انعطاف پذیری را ایجاد می کنند. انتخاب متن با یک طراحی خاص به فهرستی طولانی از ملاحظات همراه است.

به طور سنتی، طراحان گرافیک همیشه از موضوعاتی مشخص در رابطه با تایپوگرافی در طراحی چاپ استفاده کرده اند. اما همانطور که نقش طراح در حال حاضر در تمام انواع رسانه های دیجیتال گسترش یافته، تایپوگرافی هیولاوی بزرگتری شده است. بر اساس این مبانی، هنگام انتخاب یک متن از نکات تایپوگرافی وب زیر برای بهترین تجربه خواندن استفاده کنید.

چالش های تایپوگرافی دیجیتال

هنگامی که صحبت از طراحی چاپ پیش می آید، متغیرهای چندگانه ای در نحوه ارتباط کاربر با آن وجود دارد. یک صفحه چاپی بسته به اینکه افراد آن را چگونه نگه می دارند، تغییر شکل نمی دهد. رنگ ها می توانند به شدت کنترل شوند و این در متن ثابت باقی خواهد ماند. برای تایپوگرافی دیجیتال بسیار سیال تر است. هنگامی که تایپوگرافی روی صفحه نمایش ظاهر می شود، عوامل بسیاری وجود دارد که به نحوه نمایش آن کمک می کند، برخی از آنها عبارتند از:

  • اندازه صفحه نمایش: پیش بینی غیرممکن است، طراحی Responsive Design با هدف تغییر هر گونه جزئیات در ابعاد مختلف انجام شده است. اما به این معناست که تایپوگرافی گاهی اوقات می تواند بیهوده انجام شود.
  • وضوح تصویر: تراکم پیکسل نقش قابل توجهی در خوانایی متن بازی می کند. پیشرفت های تکنولوژیکی صفحه نمایش های hi-res را برای عموم مردم در دسترس قرار داده است، اما طراحان باید با توجه به تکنولوژی های قدیمی تر طراحی کنند.
  • کالیبراسیون صفحه: سطح روشنایی تعیین چگونگی رنگ روی صفحه نمایش داده می شود. انتخاب رنگ برای طراحی وب نیاز به در نظر داشتن تمام انواع تنظیمات صفحه نمایش دارد.

انتخاب بهترین فونت برای خواندن

تا همین چند وقت پیش نه چندان دور، ما فقط به چند فونت که با مانیتورهای کم کیفیت سازگار بود محدود شده بودیم.

لبه ها و محدوده هایی در گزینه های تایپ ما آمده است که برای صفحه نمایش با ظرافت های خاصی طراحی شده اند که خوانایی را افزایش می دهند. درست همانطور که فونت های چاپ شده برای چشم برای افزایش خوانایی فریبنده باید باشند، فونت وب خوب نیز چنین فریبندگی ها را به انجام خواهد رساند.

typography
typography

فونتی برای چاپ طراحی شده است که از جوهر ساخته شده باشد. فونت هایی وب طراحی شده اند از پیکسل های مربع ساخته شده اند.

راهنمایی برای تایپوگرافی وب

در هنگام طراحی صفحه، چیزهای زیادی در نظر گرفته شده است و به دلیل تکنولوژی و محصولات، شرایط طراحی به طور مداوم تغییر می کند. با این حال، هنگامی که صحبت درباره به تایپوگرافی پیش می آید، چیزهای خاصی وجود دارد که به نظر می رسد همیشه درست باشند. این اصول در این فایل قابل دانلود است.

درک اصول پایه

تایپوگرافی در طراحی وب چیست

تایپوگرافی در طراحی وب شبیه به طراحی چاپ است، اما به ملاحظات خاصی برای اطمینان از خوانایی در تمام انواع صفحه نمایش نیاز دارد.تایپ فیس، اندازه، رنگ، ارتفاع خط و شکل فونت برخی از عوامل در تایپوگرافی است که باید با دقت تعادل را برای ارائه تجربه خواندن لذت بخش به کار برده شود.

بهترین فونت برای خواندن چیست

فونت هایی که برای خواندن روی صفحه نمایش بهترین هستند، آنهایی هستند که با فرم های مشخص باز می شوند. پروکسیما نوا، جورجیا و فیرا ویژگی هایی دارند که در صفحه نمایش های مختلف آسان دیده می شود. سایر عوامل بر خوانایی فونت تاثیر می گذارد، مانند اندازه، نوع، ارتفاع خط و کنتراست رنگ پس زمینه.

چه سایز از فونت برای وب مناسب است

اندازه فونت در وب سایت باید به اندازه صفحه نمایش که آن را نمایش می دهد پاسخگوباشد. به طور کلی، یک فونت باید بر روی صفحه نمایش تلفن همراه ۱۲ تا ۱۶pt باشد، ۱۵ تا ۱۹pt در یک تبلت و ۱۶-۲۰pt در یک صفحه رایانه رومیزی. فاکتورهایی مانند نوع، ارتفاع خط و طول خط نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

تایپوگرافی خوب چگونه است

تایپوگرافی خوب، مانند طراحی خوب، نامرئی است. هدف اولیه از تایپوگرافی این است که یک پیام کتبی را بفرستیم. تیپوگرافی باید از پیش طراحی شده باشد تا قابل خواندن باشد و تجربه خواندن دلپذیر را ارائه دهد. فاکتورهایی مانند اندازه، ارتفاع خط و طول خط عناصر تایپوگرافی است که همیشه باید در نظر گرفته شود.

چه تعداد فونت در یک وب سایت می توان استفاده کرد

یک وب سایت باید تعداد فونت ها را به حداقل برساند – نه بیشتر از سه عدد. هنگامی که یک سایت دارای فونت های زیادی است، کاربر می تواند با بسیاری از تغییرات در طراحی بصری بمباران شود. فونت های انتخابی باید انواع مختلفی از وزن و سبک داشته باشند که می تواند در طراحی UI بطور استراتژیک مورد استفاده قرار گیرد.

منبع

مقاله تفاوت backend و frontend را از اینجا بخوانید.

آخرین پست ها:

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن