Posted on

مقایسه Node.js و Python

node.js

در ابتدای مقایسه Node.js و پایتون، انتخاب زبان برنامه نویسی برای یک پروژه یکی از مسائل اصلی است که هر پروژه قبل از شروع باید حل شود. زبان برنامه نویسی بسیاری از جریان ها و رویه های حیاتی را در توسعه پروژه تعیین می کند، بنابراین مهم است که انتخاب مناسب را انجام دهیم.

انتخاب زبان برای توسعه بک اند به همان اندازه اهمیت دارد، که استفاده از آن ها برای ایجاد برنامه های کاربردی سمت سرور. برنامه کاربردی سمت سرور برای کاربران نهایی قابل رویت نیست، اما این موتور باعث اجرای برنامه شما می شود.

هنگامی که درباره توسعه نرم افزار سمت سرور فکر می کنید، پایتون و Node.js اولین چیزهایی هستند که به ذهن شما می آیند. در حالی که پایتون یک زبان برنامه نویسی است، Node.js محیطی است که اجازه می دهد کد جاوا اسکریپت بر روی سرور و نه در یک مرورگر اجرا شود. این بر اساس موتور V8 Chrome است که در Google Chrome اجرا می شود.hdk hlv یک نوع جهش کوانتومی بود، زیرا اولین محیطی است که اجازه استفاده از جاوا اسکریپت را در سمت کلاینت و نیز طرف سرور می دهد. بدون Node.js، در فرانت-اند و بک-اند از زبان های مختلف استفاده می شود که می تواند مسائل مربوط به سازگاری را ایجاد کند.

بنابراین مقایسه Node.js و Python در مقایسه با پایتون و جاوا اسکریپت در backend مفایسه داغی است. این اتفاق مانند برخورد تیتان هاست، به طوری که هر دو در مدت زمان بسیار زیادی به سر می برند، هر دو در شهر توسعه دهندگان شهرت خوبی کسب کرده اند، هر دو هزاران هوادار اختصاصی دارند. ما حتی می توانیم از یک فرهنگ و فولکلور پایتون یا جاوا اسکریپت صحبت کنیم – حتی Zen of Python و Garden JavaScript وجود دارد. فلسفه پایتون این است که “باید یکی وجود داشته باشد – و ترجیحا تنها یک – روش واضح برای انجام آن”، در حالی که جاوا اسکادت با افتخار می گوید: “هر برنامه ای که می تواند در جاوا اسکریپت نوشته شود، در جاوا اسکریپت نوشته خواهد شد” (به اصطلاح قانون اتوود )

جزییات مقایسه

بنابراین، در تلاش مان برای مقایسه این دو، سعی نمی کنیم ثابت کنیم که یکی از آنها بهتر از دیگری است. برعکس، مزایای هر دو را برای نشان دادن مواردی که یکی از آنها می تواند بهینه تر از دیگری باشد نشان می دهیم.

کارایی

چیزی که ما از ابزار برنامه نویسی می خواهیم عملکردی است. عملکرد سرعت سرعت پاسخ برنامه شما را تعیین می کند که به سرعت بستگی دارد که کد شما اجرا می شود. اگر ما عملکرد پایتون را نسبت به Node.js مقایسه کنیم، بلافاصله متوجه خواهیم شد که گره به طور قابل توجهی سریعتر است. این عملکرد عالی به طور عمده به این دلیل است که Node.js بر اساس V8 Chrome است که موتور بسیار سریع و قدرتمند است. به همین دلیل، سرعت Node.js نسبت به Python بسیار بیشتر است و این باعث می شود که انتخاب های بسیار بهتر برای برنامه های کاربردی در زمان واقعی، به عنوان مثال، کسانی که قابلیت چت را دارند.

همچنین، Python در برنامه های کاربردی با حافظه پر کاربرد مطلوب نیست. بنابراین، این نباید یک راه حل مطلوب برای توسعه برنامه های کاربردی با استفاده از گرافیک سه بعدی سنگین باشد.

مقیاس پذیری و همبستگی

یکی دیگر از جنبه های مهم که باید در برنامه ریزی توسعه نرم افزار مورد توجه قرار گیرد مقیاس پذیری است. مقیاس پذیری توانایی یک برنامه کاربردی برای خدمت به تعداد روزافزون درخواست ها بدون کاهش در عملکرد است. این توانایی در برنامه هایی با محتوای سنگین و همچنین در مواردی که چندین کاربر جدید را از طریق اینترفیس های دسکتاپ و تلفن همراه همزمان سرویس می گیرند، ضروری است.

زبان برنامه نویسی همچنین بر روی مقیاس پذیری برنامه کاربرد دارد. Node.js یک معماری single-thread را با استفاده از عملیات I / O خارج از موضوع تکمیل می کند و بنابراین آن را مسدود نمی کند. این قابلیت مقیاس پذیری Node.js را در برنامه های وب ساده تضمین می کند، با این حال، توسعه برنامه های پیچیده با بسیاری از فرایندهای همزمان نیازمند درک عمیق دانش، توجه و پژوهش دقیق مهندسی است.

پایتون، به نوبه خود، به طور پیش فرض از برنامه نویسی ناهمزمان پشتیبانی نمی کند، اما با پشتیبانی از coroutines پردازش ناهمزمان را می توان به آسانی به دست آورد. بنابراین، حتی اگر معماری آن ممکن است به اندازه Nodejs مقیاس پذیر نباشد، پایتون دارای ابزارهایی است که می توان آن را مقیاس پذیری نمود.

پردازش خطا

در عین حال انتخاب یک زبان برنامه نویسی با آسانی و شفافیت در خطایابی می تواند یک مسئله مهم باشد. هر دو Node.js و Python با ارسال و گرفتن خطاها، یعنی اشتباهاتی که در هنگام اجرای کد رخ می دهد، به خوبی عمل می کنند. اگر چه، مفهوم کلی این است که مدیریت خطاها در پایتون ساده تر است و زمان کمتری برای اشکالزدایی و رفع آنها می گیرد.

منحنی یادگیری

همانطور که قبلا ذکر کردیم، Node.js محیطی برای اجرای جاوا اسکریپت است. بنابراین، اگر شما جاوا اسکریپت را می دانید، باید مشکل کوچکی با Node داشته باشید، زیرا به همان زبان صحبت می کند.

با این حال، اگر شما هیچ کدام از زبان های جاوااسکریپت و یا پایتون را نمی دانید و می خواهید تصمیم بگیرید که کدام یک زبان را برای یادگیری انتخاب نمایید، یادگیری پایتون ممکن است ساده تر و با حجم کد کمتری باشد. پایتون برای رسیدن به نتیجه مشابه نیاز به خطوط کمتری نسبت به Node.js دارد. علاوه بر این، عمر پایتون بیش از ۲۵ سال بوده است و مستندات گسترده را انباشته است، بنابراین مطالب خود را به صورت کافی پیدا خواهید کرد.

هر دو Node.js و Python دارای جوامع بزرگی هستند، بنابراین شما همیشه می توانید به پشتیبانی از همکار خود، هر کدام از زبان هایی را که انتخاب می کنید، تکیه کنید. و برای مدیران پروژه، هیچ مشکلی به وجود نمی آید اگر تیم توسعه دهندگان Node.js یا متخصصان پایتون را با هم ترکیب کنند.

بررسی ۲۰۱۷ توسط StackOverflow نشان داد که در رده “Most Wanted” که در آن توسعه دهندگان پاسخگو شامل زبان ها و فن آوری هایی بودند که با آنها کار نمی کرد اما می خواستند کار کنند، Node.js و Python رتبه های برتر را در “تکنولوژی” و ” زبان “به خود اختصاص داده اند:

node.js
از Stack Overflow
از Stack Overflow

مزایای Node.js و پایتون

بیایید مزایای Python و Node.js را خلاصه کنیم تا ببینیم کدام جنبه یکی از دیگری قویتر است:

node.js

پایتون و Node.js: در عمل

حالا که ما به طور خلاصه نقاط قوت هر دو تکنولوژی را دیدیم، می توان نتیجه گرفت که چرا باید از Node.js یا Python برای برنامه های خاص استفاده کنیم. مزایای هر دو می تواند زمینه هایی را که واقعا درخشش دارند مشخص کند. Node.js برای عملکرد و سرعت فوق العاده آن، یک راه حل کامل برای برنامه های پیام رسانی فوری یا چت، و همچنین برای برنامه هایی با محتوای سنگین راهکارهای مدیریت، چندین بازار فروش، تجارت الکترونیک و سایر برنامه های کاربردی عمدتا بسته به سرعت پردازش مناسب است.

پایتون، شامل استحکام ، ثبات و راحتی استفاده، اغلب زبان انتخابی برای برنامه های کاربردی علمی، راه حل های بزرگ داده ها و پروژه های دولتی است.

موارد استفاده از Node.js

  • LinkedIn، یک شبکه اجتماعی بزرگ برای متخصصان است که فریمورکش مبتنی بر Node.js است که به طور قابل اعتماد در حال بارگیری هرچه بیشتر از پیام ها و ارتباطات خود است.
  • همانطور که قبلا اشاره کردیم، Node.js اولین پلتفرمی است که از همان زبان برنامه نویسی فرانت-اند در بک-اند نیز استفاده می کند . این دستاورد انقلابی توسط مرورگر موزیلا نادیده گرفته نشد که Node.js را برای امکان نوشتن کد های سمت کلاینت و طرف سرور به همان زبان انتخاب کرد. به گفته مدیران موزیلا، این رویکرد تیم را تثبیت کرده و توسعه را ساده تر کرده است.
  • eBay، یک پلت فرم تجاری جهانی است برای فروش آنلاین C2C و B2B، که از سرعت Node.js و توانایی آن برای اداره چندین درخواست به طور همزمان در زمان واقعی استقبال کرده است.

موارد استفاده از پایتون

  • United Space Alliance ، شرکت ناسا برای حمایت از برنامه شاتل خود ، Python را برای توسعه نرم افزار انتخاب کرد. آنها توسط قابلیت قابل اعتماد خارج از جعبه Python، راحتی زبان و توانایی آن برای ارائه برنامه های پیچیده با پردازش داده های عظیم متقاعد شدند. با این حال، ناسا خود Node.js برای برنامه چرخه عمر سفینه هایش انتخاب کرده.
  • Industrial Light and Magic ، شرکت جورج لوکاس برای ایجاد جلوه های ویژه، پایتون را برای توانایی های پردازش ILM هزاران فریم در روز انتخاب کرده.
  • Frequentis، ارائه کننده جهانی راه حل برای مدیریت ترافیک هوایی، ایمنی عمومی و حمل و نقل، در برج مراقبت پرواز و نظارت بر شرایط آب و هوایی و کنترل ابزار ناوبری از پایتون استفاده کرده اند ، آنها از مکانیسم های مدیریت خطای استوار، استاندارد کتابخانه های گسترده با اجزای قابل استفاده مجدد و سادگی زبان پایتون که امکان توسعه سریع را فراهم می کند استقبال کرده اند.

نتیجه

ما کمی تحقیق کردیم که ثابت نکنیم که Node.js بهتر از پایتون است یا بالعکس. در حقیقت، هر دو مزایای خود را دارند که زمینه های کاربرد آنها را تعیین می کند. هر دو، Nodejs و Python، به درستی جای خود را در دنیای توسعه نرم افزار بدست آورده اند. انتخاب تکنولوژی اصلی برای یک پروژه بستگی به عوامل متعددی دارد – نوع برنامه، بخش صنعت، الزامات عملکرد، تجربه توسعه دهندگان و غیره. هر دو راه حل های مطمئن، سازگار و موثر را با رویکرد مناسب تضمین می کنند. یک گزینه هوشمندانه انتخاب کنید و بک-اند شما همیشه پایه محکمی از برنامه وب شما خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر درباره Node.js به اینجا مراجعه کنید.

منبع

پست های اخیر:

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن