Posted on

MongoDB چیست؟

mongoDB

MongoDB پایگاه داده چند پلت فرمی و سند گرا است ، عملکرد و در دسترس بودن بالا و مقیاس پذیری آسان از امتیازات آن است. MongoDB در رابطه با مفهوم مجموعه و سند کار می کند و این تفاوت چشمگیر آن نسبت به سیستم های پایگاه داده رابطه ای است. MongoDB با زبان سی پلاس پلاس نوشته شده است.

در ادامه این مقاله خواهید خواند:

پایگاه داده

در این مفهوم پایگاه داده یک کانتینر فیزیکی برای مجموعه هاست. هر پایگاه داده مجموعه ای از فایل های خود را در سیستم فایل در اختیار می گیرد. یک سرور MongoDB نوعا چندین پایگاه داده دارد.

مجموعه

مجموعه گروهی از اسناد MongoDB است. این مفهوم می تواند معادل یک جدول RDBMS باشد. یک مجموعه در یک پایگاه داده واحد وجود دارد. مجموعه ها یک اسکیما را رعایت نمی کنند. اسناد در یک مجموعه می تواند فیلدهای مختلفی داشته باشند. به طور معمول، تمام اسناد در یک مجموعه دارای اهداف مشابه یا مرتبط هستند.

سند

سند مجموعه ای از جفت های کلید- مقدارست. اسناد دارای اسکیمای پویا هستند. اسکیمای پویا به این معنی است که اسناد در همان مجموعه نیازی به مجموعه ای مشابه از فیلدها یا ساختار ندارند و فیبدهای مشترک در اسناد مجموعه ممکن است انواع مختلفی از داده ها را نگهداری کنند.

جدول زیر نشان می دهد که رابطه ی اصطلاحات RDBMS با MongoDB چگونه است.

MongoDB
مقایسه mongoDB با RDBMS

نمونه سند

مثال زیرساختار سند یک سایت وبلاگ را نشان می دهد که به سادگی یک جفت کلید- مقدار با کاما از هم جدا شده است.

mongoDB Document
نمونه سند mongoDB

_id یک عدد دوازده رقمی هگزادسیمال است که یکتایی هر سند را تضمین می کند. شما می توانید _id را هنگام وارد کردن سند ارائه دهید. اگر شما برای آن مقداری را در نظر نگیرید ن، MongoDB یک شناسه منحصر به فرد برای هر سند فراهم می کند. از این دوازده بایت چهار بایت آن برای زمان فعلی، سه بایت بعدی برای شناسه دستگاه، دو بایت بعدی برای شناسه فرایند سرور MongoDB و سه بایت باقیمانده مقداری افزایشی است.

برای اطلاعات بیشتر درباره بک-اند و فرانت-اند به اینجا رجوع کنید.

منبع

پست های اخیر:

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن