Posted on

Node.js چیست؟

nodejs

Node.js یک پلت فرم سمت سرور است که در موتور جاوا اسکریپت گوگل کروم (موتور V8) ساخته شده است. Node.js توسط Ryan Dahl در سال ۲۰۰۹ توسعه داده شد و آخرین نسخه آن v11.12.0 است. تعریف Node.js که توسط اسناد رسمی آن ارائه شده است به شرح زیر است :

Node.js یک پلت فرم ساخته شده در زمان اجرا جاوا اسکریپت کروم برای آسان ساختن برنامه های سریع و مقیاس پذیر شبکه است و از یک مدل I / O مبتنی بر رویداد و غیر بلوک استفاده می کند که سبک و کارآمد است و برای برنامه های کاربردی در زمان واقعی که در میان دستگاه های توزیع شده اجرا می شود، مناسب است.

Node.js یک تکنولوژی منبع باز، پلت فرم چند-سکویی با اجرای بلادرنگ برای توسعه برنامه های کاربردی سمت سرویس دهنده و شبکه است. برنامه های Node.js با جاوا اسکریپت نوشته می شوند و می توانند در زمان اجرا در OS X، مایکروسافت ویندوز و لینوکس اجرا شوند.

Node.js همچنین یک کتابخانه غنی از ماژول های مختلف جاوا اسکریپت فراهم می کند که توسعه برنامه های وب را با استفاده از آن به میزان قابل توجهی ساده می کند.

ویژگی های Node.js

بعضی از ویژگی های مهم که آن را اولین انتخاب معماران نرم افزاری می کند، به شرح زیر است:

ناهمزمانی و مبتنی بر رویداد – تمام API های کتابخانه آن ناهمزمان هستند، یعنی غیر بلوک کردن. این اساسا به این معنی است که سرور مبتنی بر آن هرگز منتظر API برای بازگشت داده ها نیست. سرور بعد از فراخوانی آن به API بعد حرکت می کند و یک مکانیزم اعلان رویدادهای آن به سرور کمک می کند تا از پاسخ قبلی درخواست API دریافت کند.

بسیار سریع – در موتور JavaScript V8 گوگل ساخته شده است، کتابخانه آن در اجرای کد بسیار سریع است.

تک رشته ای اما بسیار مقیاس پذیر – Node.js از یک مدل تک رشته ای با حلقه رویداد استفاده می کند. مکانیزم رویداد به سرور کمک می کند تا به صورت غیر مسدود کننده پاسخ دهد و سرور را بسیار مقیاس پذیر می کند، بر خلاف سرور های سنتی که رشته های محدودی را برای رسیدگی به درخواست ایجاد می کنند. Node.js از یک برنامه تک رشته ای استفاده می کند و همان برنامه می تواند سرویس را به تعداد بسیار بیشتری از درخواست ها از سرورهای سنتی مانند Apache HTTP Server ارائه دهد.

بدون بافر – برنامه های Node.js هرگز هیچ اطلاعاتی را بافر نمی کنند. این برنامه ها به سادگی داده ها را درون تکه ها می گذارد.

مجوز – Node.js تحت مجوز MIT منتشر می شود.

چه کسی از آن استفاده می کند؟

در زیر پیوند در wiki github حاوی لیست کامل پروژه ها، برنامه ها و شرکت هایی است که از آن استفاده می کنند. این لیست شامل eBay، General Electric، GoDaddy، مایکروسافت، PayPal، Uber، ویکی پین، یاهو و Yammer و غیره است.

Projects, Applications, and Companies Using Node

مفاهیم

نمودار زیر بخش هایی مهم از آن را نشان می دهد.

Nodej.s
بخش ها

کجا استفاده کنیم؟

در زیر جایگاه هایی هستند که Node.js به عنوان یک شریک تکنولوژی کامل قابل استفاده است.

  • برنامه های با I / O محدود
  • برنامه های جریان داده
  • برنامه های کاربردی در زمان واقعی اطلاعات (DIRT)
  • برنامه های مبتنی بر API JSON
  • برنامه های تک صفحه ای

جایی که از آن نباید استفاده کنیم

استفاده از Node.js برای برنامه های کاربردی با استفاده شدید ازCPU توصیه نمی شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره تفاوت front-end و back-end به اینجا رجوع کنید.

منبع

پست های اخیر:

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن