نوشته شده در

تفاوت front-end و back-end

frontend-backend

دو اصطلاح که در وب بسیاربه کار برده می شوند عبارتند از: front-end و back-end. این می توانند کمی گیج کننده باشند زیرا تفاوت بین front-end و back-end همیشه کاملا مشخص نیست. این اصطلاحات اغلب برای توصیف انواع گرایش های صنعت وب مورد استفاده قرار می گیرند. front-end به عنوان سمت سرویس گیرنده، و گاهی اوقات نیز به عنوان “طراحی وب” در نظر گرفته می شود. back-end اغلب به عنوان سمت سرور شناخته می شود. اغلب هنگامی که کسی می گویند آنها “توسعه دهنده وب” است، یعنی که به عنوان برنامه نویس back-end کار می کنند. در حالی که این توضیح ساده به نظر می رسد، خط میان این دو اغلب واضح نیست. در اینجا برخی از دستورالعمل های اساسی برای کمک به تشخیص تفاوت بین front-end و back-end وجود دارد و یا حداقل می تواند شروعی باشد برای درک نقش “front-end developer”.

در ادامه این مقاله خواهید خواند:

front-end

در بخش فرانت اند همه چیز مربوط است به آنچه که کاربر می بیند، از جمله طراحی وب و با کمک برخی از زبان ها مانند HTML و CSS. بسیاری از مشاغل مختلفی در ارتباط با فرانت اند وجود دارند. به یاد داشته باشید که بسیاری از این عناوین ذهنی هستند و در حالی که توسعه دهنده فرانت اند ممکن است به عنوان چیزی در یک شرکت معنی داشته باشد، ولی در عین حال ممکن است به عنوان چیزی کاملا متفاوت در یک شرکت دیگر معنی داشته باشد. عنوان شغلی مشترک برای تمام این گرایش ها “web design” یا “طراح وب” است. طراح وب، همان است که شما آن را حدس زدید، طراحی وب سایت. عناوین شغلی طراح وب بسیار گسترده است.

طراح وب فقط می تواند کسی باشد که سایت ها را در یک برنامه مانند فتوشاپ طراحی کند و هرگز کد را لمس ننماید. اما در مکان دیگری، یک طراح وب می تواند تمام طراحی را در فتوشاپ انجام دهد، و سپس مسئول ایجاد تمام HTML و CSS (و گاهی اوقات حتی جاوا اسکریپت) برای همراهی با آن باشد. در یک رابط کاربری (UI) طراح اساسا یک طراح بصری است و به طور کلی بر طراحی تمرکز دارد. آنها معمولا در اجرای طرح دخیل نیستند، اما ممکن است HTML و CSS را بدانند تا بتوانند ایده های خود را به طور مؤثرتر به توسعه دهندگان بسپارند.

طراحان تجربه کاربری (UX) در front-end مطالعه و تحقیق می کنند که چگونه مردم از سایت ها استفاده می کنند و از طریق آزمایش های زیادی تغییرات را درسایت ایجاد می کنند. یک طراح یا توسعه دهنده فرانت اد می تواند یک سایت را بدون هیچ گونه توسعه اولیه ایجاد کند. سایت هایی که بدون توسعه دهنده وب یا استفاده از Back-End ایجاد میشوند، یک سایت استاتیک هستند. یک سایت استاتیک چیزی شبیه یک سایت برای یک رستوران یا سالن زیبایی است. این نوع سایت هیچ اطلاعاتی را در یک پایگاه داده ذخیره نمی کند. صفحات تقریبا همیشه باقی خواهند ماند، مگر اینکه زمان طراحی مجدد باشد.

ممکن است یک توسعه دهنده front-end لازم باشد تا درکی از فرایندهای تست را داشته باشد و همچنین با HTML، CSS و جاوا اسکریپت به خوبی آشنا باشد. این شخص ممکن است تجربه ایجاد طرح در یک برنامه طراحی را داشته باشد. عنوان دیگری از این شغل مهندس فرانت اند است. در این عنوان زبانهای خاصی از قبیل “توسعه دهنده جاوا اسکریپت” نیز در نظر گرفته شده اند.

back-end

بک اند ، یا “سمت سرور”، اساسا این است که چگونه سایت کار می کند، یا به روز رسانی ها و تغییرات چکونه صورت می گیرد. این شامل همه چیزهایی است که کاربران نمیتوانند در مرورگر ببینند، مانند پایگاههای داده و سرورها. معمولا افرادی که در قسمت back-end کار می کنند، برنامه نویس هستند. توسعه دهندگان Back-end اغلب در مورد چیزهایی مانند امنیت، ساختار و مدیریت محتوا مسولیت دارند. آنها معمولا می دانند و می توانند زبان هایی مانند HTML و CSS را استفاده کنند اما مطمئنا فقط تمرکز بر آنها نیستند. برای ایجاد یک سایت دینامیک نیاز به توسعه دهندگان بک اند نیاز است. یک سایت پویا سایتی است که به طور مداوم در حال تغییر و به روز رسانی در زمان واقعی است.

اکثر سایت ها به عنوان سایت های پویا هستند. فیس بوک، نقشه های گوگل و این وبلاگ همه به عنوان سایت های پویا در نظر گرفته می شوند. وبلاگ ها سایت های پویا هستند، زیرا محتوای آنها دائما در حال تغییر و به روز رسانی است. یک سایت پویا مستلزم به کارگیری یک پایگاه داده است. تمام اطلاعات، مانند پروفایل های کاربری یا عکس هایی که آپلود کرده اند، یا پست های وبلاگ، در پایگاه داده ذخیره می شوند. توسعه دهندگان وب با زبان های برنامه نویسی مانند سی شارپ یا پی اچ پی کار می کنند، زیرا آنها نیاز به کار با پایگاه داده دارند. کد نوشته شده با سرور ارتباط برقرار می کند و سپس در مرورگر آنچه را که از پایگاه داده استخراج کرده نمایش می دهد.

نتیجه گیری

امیدوارم در حال حاضر درک بهتری از تفاوت بین فرانت اند وربک اند در صنعت وب پیدا کرده باشید. این موضوع می تواند کمی گیج کننده باشد، به خصوص از آنجایی که واقعا یک استاندارد صنعتی برای آنچه که همیشه در front-end وجود دارد و آنچه که همیشه در back-end است، موجود نمی باشد. با این حال، بسیاری از افرادی هم هستند که در هم در فرانت اند و هم در بک اند کار می کنند . این افراد اغلب به عنوان “full stack developer” نام برده می شوند. اگر هنوز در مورد تفاوت بین front-end و back-end کمی اختلاف نظر دارید، همیشه به یاد داشته باشید که فرانت اند مربوط به مرورگر است و همه چیز به آن ارسال می شود. اگر چیزی برای انجام یک پایگاه داده وجود داشته باشد، آن چیز وابستگی به بک اند دارد.

منبع

موضوعات مرتبط: آموزش طراحی وب

درباره تایپوگرافی

پست های اخیر:

flat-design-colors

طراحی فلت و رنگ ها

در طراحی فلت و رنگ ها، طراح با طیف وسیعی از رنگ های مختلف کار می کند، اما اغلب طراحان آن رنگ هایی را انتخاب می کنند که جسورانه و روشن باشند…
ادامه خواندن